Wyzwolenie Poznania. 23- go lutego 1945 roku padła Cytadela Poznańska. Bój o jedną z najbardziej uzbrojonych twierdz hitlerowskich trwał bez mała miesiąc i został okupiony śmiercią ponad sześciu tysięcy czerwonoarmistów. Zdobycie tego ważnego na drodze do Berlina punktu hitlerowskiego oporu kosztowało życie siedmiuset walczących u boku Armii Czerwonej Poznaniaków, obecnie nazywanych „cytadelowcami”. Zakończenie walk o miasto było wyzwoleniem, położyło kres okupacji hitlerowskiej. Każdego roku Prezydenci Poznania organizowali na stokach Cytadeli (obecnie cmentarze i muzeum) uroczystości, oddające hołd walczącym i poległym. Uczestniczyły w nich liczne delegacje: samorządowców miasta i województwa, kombatantów, społeczników, młodych i starszych Wielkopolan. Tym razem, w szczególnej sytuacji epidemii Pan Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania podjął decyzję o ograniczeniu ilości delegacji biorących udział w tradycyjnych obchodach. Nie naruszając warunków obostrzeń delegacja Stowarzyszenia: panowie prof. dr hab. Artur Kijas – członek Prezydium ZK SWPW i Zdzisław Jacaszek- Wiceprezes Stowarzyszenia uczcili pamięć poległym składając kwiaty w miejscach pamięci. W uroczystościach wziął udział Iwan Kosonogow Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu wraz z pracownikami Konsulatu. Wiązanki kwiatów złożono, także pod tablicą upamiętniającą ówczesnego dowodzącego wojskami radzieckimi Marszałka Związku Radzieckiego Wasilija Czujkowa.Tego dnia Radio Poznań w swoim serwisie informacyjnym przekazywało wiadomości o mających miejsce uroczystościach. Zaproszeni do wypowiedzi Poznaniacy mieli okazję podzielić się tym o czym sami myślą o tej dacie, jak i ów dzień zapamiętali ich przodkowie. Na pewno był to dla nich dzień radości z wyzwolenia a zarazem smutku z tak wielu ofiar, śmierci.
Elbląg. W dniu 10.02.2021 w godzinach popołudniowych na Cmentarzu Armii Czerwonej odbyły się obchody rocznicowe 76 Rocznicy Wyzwolenia Elbląga przez 2 Front Białoruski. Brali w nich udział: Prezes Warmińsko -Mazurskiego Oddziału SWP-W w Elblągu, Wiceprezes W-M Oddziału SWP-W w Elblągu oraz przedstawiciele KM „Stronnictwo Młodzieżowe” przy W-M Oddziale SWP-W w Elblągu. Byli także obecni reprezentanci władz miejskich i wojewódzkich SLD w tym Wiceprezydent miasta Elbląga. Złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem i zapalono znicze na grobach żołnierzy.
Warszawa. Z okazji Święta „Dnia Obrońcy Ojczyzny”, w dniu 23 lutego 2021r. delegacje: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód z Prezesem Józefem Bryllem i Prezesem Oddziału Mazowieckiego Ryszardem Tomalakiem oraz Stowarzyszenia Współpracy Polska-Rosja z Prezesem Jerzym Smolińskim złożyły wiązanki kwiatów na Pomniku – Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. W uroczystości uczestniczyła Delegacja Ambasady Federacji Rosyjskiej z Ambasadorem Sergiejem Andrejewem i pracownikami dyplomatycznymi Ambasady. Wiązanki kwiatów złożyły Delegacje weteranów i organizacji Społecznych.