PAMIĘĆ ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Czy należy pamiętać? Oczywiście, że tak. Tylko czy korzystać z pamięci aby siać nienawiść, ksenofobię, dzielić, gwałcić młode umysły?
W dniach 10-13 kwietnia w Koninie zostały zorganizowane obchody 72 rocznicy zbrodni popełnionej przez NKWD-owskich oprawców na polskich jeńcach, oficerach, policjantach, urzędnikach i wszystkich tych, którzy nie rokowali według bolszewików poprawy, będących wrogami ludu.

Nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w pracach Komitetu Organizacyjnego. Dla działaczy naszego Stowarzyszenia to ważna sprawa. W historii naszej działalności czyniliśmy starania aby doprowadzić do ukazania prawdy. Jednak nie zawsze się to udawało. Napotykaliśmy na silny, jak by to powiedzieć opór materii, to jest braku woli politycznej i sprzeciwu aparatu propagandy. Mimo wszystko nasze drążenie tego tematu doprowadziło do zorganizowania pierwszego w latach osiemdziesiątych wyjazdu naszego aktywu na cmentarz, choć wtedy jeszcze nie cmentarz w Katyniu. Było to miejsce pochówku, był tam krzyż, ale był też napis, że tej zbrodni dokonali hitlerowcy. W krótkim czasie po tym pojechała grupa osób z Rodziny Katyńskiej z Konina. Była to wycieczka BT „Kalinka”. Dzisiaj jest już inaczej. Każda delegacja konińska udająca się do Briańska przez Smoleńsk odwiedza Cmentarz Wojenny w Katyniu. Jest czas na modlitwę i poznanie wspólnego losu tych co nie pasowali do bolszewickiej rzeczywistości. Z naszej inicjatywy koniński dziennikarz, fotograf – Zbigniew Murawski sporządził wystawę „Cmentarz Katyński”.

Wystawa wędruje po okolicznych gminach, a w czasie tegorocznych obchodów była wystawiona w czasie Konferencji popularno – naukowej „Zbrodnia Katyńska – Świadomość i Pamięć”. Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zorganizowała, także wystawę „ Katyń 1940 – Pamiętaj !”. Młodzież II Liceum im. K.K. Baczyńskiego opracowała i wystawiła spektakl
„ Katyń – zbrodnia bez kary”. Było to znakomite przedstawienie. Dzień 13 kwietnia – to Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu Plac przed Zespołem Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie otrzymał nazwę „ Skwer Pamięci Ofiar Katynia”. Tradycją konińską jest aby w tym dniu złożyć kwiaty i zapalić znicze przy Stacji Katyńskiej Polskiej Drogi Krzyżowej przy Kościele pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe. Uroczystość ta poprzedzona była Mszą Św. Ekumeniczną, odprawioną przez księży proboszczów parafii katolickiej, ewangelickiej i ewangelicko-augsburskiej. Stowarzyszenie Katyń w Koninie otrzymało sztandar. 10 kwietnia odsłonięta została tablica poświęcona pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W wystąpieniach okazjonalnych podkreślano smutek z tych faktów, z takiej a nie innej historii. Modlono się za poległych i o pojednanie i aby nienawiść nie żądała odwetu. Bardzo ważny jest, że młodzież przyjmuje obowiązek bycia strażnikiem pamięci narodowej. Oby tak było zawsze.

Zdzisław Jacaszek