Zbiór prac z Konferencji Popularno – Naukowych organizowanych podczas Karpackich Nocy Nietoperzy
Od początku lat 90. XX wieku organizowane są międzynarodowe akcje edukacyjne pod nazwą „Noc Nietoperzy”, mające na celu ochronę tych wyjątkowych, ginących gatunków ssaków. Wydarzenia, które towarzyszą Nocy Nietoperzy, takie jak prezentacje, warsztaty, wykłady oraz nocne obserwacje nietoperzy, pozwalają lepiej poznać ich rolę w ekosystemie i zrozumieć, jakie zagrożenia na nie czyhają. Czarnorzeki mała miejscowość w gminie Korczyna; miejsce występowania wielu gatunków nietoperzy, stanowi idealne tło do organizacji Nocy Nietoperzy, umożliwiając uczestnikom bezpośredni kontakt z przyrodą i lepsze zrozumienie nietoperzy i ich znaczenia. Nasze Stowarzyszenie jest głównym organizatorem tego przedsięwziecia od samego początku jego powstania.
W organizację Nocy Nietoperzy zaangażowani są specjaliści i pasjonaci, którzy od lat wspierają ochronę nietoperzy i działają na rzecz ich zachowania. Jest to m.in. prof. dr hab. Bronisław Wołoszyn – znany chiropterolog i profesor Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, którego badania nad nietoperzami wnoszą ogromną wartość naukową. Istotną rolę odegrał także Stanisław Jucha, były prezes podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód (SWPW), który mocno zaangażował się w edukację ekologiczną i ochronę przyrody.
Dziś nadal kontynuujemy ideę, organizując kolejne edycje Nocy Nietoperzy i promując działania na rzecz ochrony tych niezwykłych zwierząt w regionie podkarpacia.
Integralną częścią wydarzenia są konkursy plastyczne skierowane do dzieci i młodzieży, które mają za zadanie przybliżyć im tematykę ochrony nietoperzy. Konkursy te zachęcają młodych ludzi do twórczego spojrzenia na przyrodę i przedstawienia jej przez pryzmat własnej wyobraźni.
Najciekawsze prace są nagradzane i prezentowane podczas wydarzenia, co podkreśla wagę edukacji ekologicznej i budowania wrażliwości na potrzeby ochrony przyrody. Naszym celem jest wspólne poszerzanie świadomości społecznej i wspieranie działań na rzecz ochrony nietoperzy, a także zachęcanie do działań mających na celu zachowanie ich siedlisk i zapobieganie wprowadzaniu inwazyjnych gatunków.
Poniżej znajdziecie Państwo zbiór prac naukowców, którzy uczestniczyli w naszych konferencjach naukowych poświęconych ochronie nietoperzy oraz innych zagrożonych gatunków, wnosząc wkład w ochronę naszej bioróżnorodności.
Poniżej wydawnictwo w formacie PDF