4 września w Opolu, z inicjatywy Samorządu Województwa oraz Konsulatu Generalnego Ukrainy i pod honorowym patronatem naszego Stowarzyszenia odbyła się Konferencja Gospodarcza z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk gospodarczych z Polski i Ukrainy. Głównym celem spotkania była wymiana informacji o warunkach i perspektywach prowadzenia biznesu pomiędzy firmami z naszych krajów.
Ukraina, mimo wielu potencjalnych możliwości, jest trudnym rynkiem dla małych i średnich firm. Zmniejsza się także zainteresowanie tym krajem ze strony zagranicznych inwestorów. Znacznie maleją obroty towarowe pomiędzy Polską i Ukrainą (o blisko 50% za rok ubiegły w stosunku do 2008 r, a po I półroczu br. o prawie 30% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego). Głównymi przyczynami tej sytuacji u naszego sąsiada, są problemy polityczne, konflikty wewnętrzne i załamanie gospodarcze, których rozwiązanie nie jest możliwe bez pomocy zewnętrznej. Wsparcie finansowe z zachodu i deklarowane ułatwienia w dostępie ukraińskich towarów do państw Unii Europejskiej (UE) mają pomóc w odzyskiwaniu samodzielności i porządkowania państwa.
O perspektywach stowarzyszeniowych z UE, a wcześniej przewidywanych decyzjach w sprawie zniesienia ceł, mówił konsul generalny Ukrainy z Krakowa – Witalij Maksymenko. Prezentację przedstawiającą rolę Ukrainy w naszym handlu zagranicznym oraz jej słabe i silne strony zaprezentował Zbigniew Bereza. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych przedstawili główne elementy systemów wsparcia dla polskich eksporterów na rynku ukraińskim. Przedstawiciele firm podzielili się (szkoda, że głównie w kuluarach) swoimi doświadczeniami z pracy na tym rynku. Mimo zapowiedzi zmian, nadal jest tam jeszcze wiele utrudnień i ryzyka w prowadzeniu transakcji.
Członkowie Zarządu województwa przypomnieli przykłady konkretnej współpracy z partnerskimi regionami Ukrainy, sprawdzanej szczególnie w trudnych chwilach klęsk żywiołowych, czy nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Udzielana wzajemnie „szybka pomoc sąsiedzka” była najlepszym przykładem praktycznego wypełniania umów o dobrym sąsiedztwie. Wymiana doświadczeń w wielu obszarach, współpraca miast i samorządów, szkół i uczelni, a także bogata oferta współpracy w kulturze, to od lat budowana baza dobrych kontaktów międzyludzkich i wzajemnego poznawania się.
Za wieloletnie i owocne wspieranie współpracy, władze województwa przygotowały specjalne podziękowania dla kończącego misję w naszym kraju konsula Witalija Maksymenko. Prezes oddziału SWP-W w Opolu – Eugeniusz Brudkiewicz, wręczył konsulowi okolicznościowy list z podziękowaniami za współpracę i życzeniami sukcesów na nowym stanowisku.