W dniach 02-03.03.2023 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich
Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Walach, a także Konsul Honorowa Niemiec w Rzeszowie dr Agnieszka Buk.
Głównym założeniem organizatorów Festiwalu jest to, aby stał się on cyklicznym miejscem spotkań dla wszystkich sympatyków języków i kultur Słowian, służył popularyzacji dorobku kulturowego i cywilizacyjnego krajów słowiańskich, rozbudzał wśród uczniów zainteresowanie językami słowiańskimi i sprzyjał integracji mieszkańców województwa podkarpackiego różnych narodowości. Każda edycja Festiwalu będzie z założenia poświęcona wybranym krajom słowiańskim. W roku 2023 była to Ukraina.
Podczas otwarcia wydarzenia przedstawiciele Organizatorów podkreślali, jak ważne jest w dalszym ciągu okazywanie pomocy uchodźcom z Ukrainy, wzajemne poznawanie języków i kultur naszych narodów, które pozwoli nam lepiej się rozumieć, poznawać i rozwijać dalsze relacje.
W bogatym programie wydarzenia znalazły się m.in. wykłady na temat języków słowiańskich oraz kultury i tradycji Ukrainy, konkursy językowe dla uczniów naszego województwa i studentów, seminarium dla nauczycieli nt. „Nauczanie języka rosyjskiego w obecnej sytuacji geopolitycznej”, degustacja potraw kuchni słowiańskich, a także prezentacja działalności Kół Naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego: Slawistycznego Koła Naukowego Rusycystów, Lingwo-Kulturoznawczego Koła Naukowego oraz Studenckiego Koła Naukowego AktURa. Studenci opowiedzieli uczniom o swojej działalności naukowej, kulturalnej, wolontariackiej i zachęcali do studiowania na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Kolejnym punktem programu Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich był konkurs piosenki słowiańskiej, w którym uczniowie i studenci wykonali utwory w języku ukraińskim, rosyjskim i białoruskim. Jury pod przewodnictwem Prezesa naszego Oddziału Podkarpackiego Gabriela Zajdla bardzo wysoko oceniło poziom prezentowany przez uczestników konkursu, doceniło nie tylko wykonanie utworu, lecz również dodatkowe przygotowanie, jak gra na instrumentach, strój sceniczny czy przygotowane przez uczniów prezentacje.
Ostatnim punktem programu był wieczór z muzyką słowiańską zorganizowany w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przez Rzeszowskie Centrum Integracji oraz Centrum Języków Obcych „Germanitas”. Wszyscy sympatycy słowiańskości mogli posłuchać utworów wykonywanych przez artystów z Polski i Ukrainy, uczestniczyć w kiermaszu rękodzieła, a także podziwiać wystawę malarską. Gwiazdą wieczoru był zespół Hudacy, grający utwory pochodzące z różnych tradycji, m.in.: słowackiej, serbskiej, polskiej, rumuńskiej, ukraińskiej, łemkowskiej czy cygańskiej.
Do konkursów w ramach Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich przystąpiło blisko 120 uczniów i studentów z Polski, Ukrainy i Białorusi, z czego ogromnie się cieszymy i mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach zainteresowanie młodzieży Festiwalem będzie równie wysokie.
Składamy serdeczne gratulacje laureatom wszystkich konkursów. A są to zwycięzcy w następujących kategoriach:
Test „Języki i kultury Słowian”
I miejsce – Paweł Gąsior (Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim)
II miejsce – Kornelia Pękala (Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim)
III miejsce – Weronika Wajda (Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim)
Test znajomości języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich
Grupa I
I miejsce – Katarzyna Bandziarowska (LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu)
II miejsce – Ksenia Kuś (LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu)
III miejsce – Hanna Kabiatka (Akademickie LO w Terespolu)
Grupa II
I miejsce – Keniya Dzemidovich (Akademickie LO w Terespolu)
II miejsce – Anastasiya Cherviakouskaya (Akademickie LO w Terespolu)
II miejsce – Anastasiya Mukha (Akademickie LO w Terespolu)
III miejsce – Ksenia Dziatkevitch (Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach)
Konkurs filmowy dla studentów
I miejsce – Hosudarieva Anna
II miejsce – Pabiańska Karolina
II miejsce – Solyar Halyna
II miejsce – Rodak Sylwester
III miejsce – Schiffer Patrycja
Konkurs piosenki słowiańskiej
I miejsce – Krzysztof Wąsacz (V LO w Rzeszowie)
II miejsce – Aleksandra Osinko (IV LO w Rzeszowie)
II miejsce – Zespół w składzie: Natalia Saj, Katarzyna Walczyk, Konrad Kujda (Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach)
III miejsce – Katarzyna Walczyk (Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach)
Wyróżnienia:
Joanna Gosztyła (II LO w Sanoku)
Kamila Brzezowska (I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu)
Weronika Janas (II LO w Sanoku)
stud. Aleksandra Strójwąs i Organizatorzy
Szczegółowa fotorelacja wkrótce.
Serdecznie dziękujemy pani dr Małgorzacie Dziedzic za cały wkład pracy włożony w przygotowanie tego festiwalu, a także Nauczycielom, Uczniom i Studentom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia