DNI UZBEKISTANU NA OPOLSZCZYŹNIE

Zapraszamy na Dni Uzbekistanu na Opolszczyźnie, które rozpoczęły się 16.11.2021 r. spotkaniem podróżniczym o współczesnym Uzbekistanie z Pawłem Marciochą, blogerem i instagramerem znanym jako „Gdzieś Ty Był”. Młody podrożnik odwiedził Uzbekistan we wrześniu 2021 r. poznając ten fascynujący kraj oraz przesympatycznych mieszkańców przez cały miesiąc. Do zobaczenia możliwa jest wciąż transmisja ze spotkania na FB Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu:

https://www.facebook.com/wbpopole/videos/840969400032884 

Kolejne wydarzenia zaplanowane są na wtorek 23.11. w WBP w Opolu oraz środę 24.11 w Muzeum UO: 23 listopada, godz. 17. Spotkanie z Igorem Strojeckim nt. książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”. Książka jest owocem przeszło trzydziestoletnich badań genealogicznych Igora Strojeckiego oraz fascynacji postacią i dokonaniami jego pradziadka — podróżnika i fotografa Leona Barszczewskiego.
23 listopada, godz. 19. Recital Małgorzaty Kalińskiej „Człowieczy los. Piosenki Anny German” 24 listopada, godz. 11. „Polacy w Armii Carskiej. Leon Barszczewski – badacz Emiratu Buchary”
Igor Strojecki — pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista. Z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim. Jest autorem licznych artykułów o słynnym fotografie Samarkandy, katalogów towarzyszących wystawom oraz obszernego hasła do słownika biograficznego. Jest także autorem i inicjatorem wielu wystaw poświęconych wyżej wspomnianym przodkom, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Często wygłasza prelekcje i udziela wywiadów na temat dokonań swojej rodziny oraz wartości badań genealogicznych. Aktywnie uczestniczy w imprezach kulturalnych, takich jak Noc Muzeów czy Festiwal Nauki. Za swoją społeczną działalność uhonorowany nagrodami (m.in. w roku 2012 otrzymał nagrodę Ludomira Benedyktowicza, a w 2014 “Złoty Liść” Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga).

Motto Igora Strojeckiego brzmi: “Być może nie narodził się jeszcze ten, który kiedyś zapuka do twoich drzwi i o historię twojej rodziny poprosi”.

Leon Barszczewski (1849–1910) urodził się w Warszawie, a dzieciństwo spędził w Guberni Chersońskiej na Ukrainie. Po ukończeniu szkół wojskowych wstąpił do armii carskiej. W latach 1876–1897 służył w batalionie w Samarkandzie. W tym czasie podejmował wyprawy o znaczeniu militarnym i badawczym. Penetrował dorzecza Zerawszanu, Amu-darii, Fan-darii, Iskander-darii, Góry Hisarskie, Zerawszańskie, Tien-szan, lodowce Pamiru; dotarł nawet do Mazar-i-Szarif. Prowadził badania botaniczne, zoologiczne, geologiczne, glacjologiczne, a także archeologiczne. Odkrył liczne złoża kamieni szlachetnych, złota, srebra i węgla kamiennego oraz innych kopalin. Głęboko interesowały go życie codzienne, kultura, obrzędy, legendy i muzyka ludów Wschodu, co utrwalił na fascynujących, unikalnych fotografiach. Za swoje zdjęcia został nagrodzony złotymi medalami na wystawach w Paryżu i Warszawie. Po odwołaniu z Samarkandy wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. Ostatnie lata życia spędził w Siedlcach, gdzie ufundował Żeńską Szkołę Handlową (obecnie II LO im. św. Królowej Jadwigi). 

Wystawy towarzyszące:
„Migawki z Uzbekistanu. Współczesne wędrówki po Jedwabnym Szlaku”
„Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX w. w Azji Środkowej” „Dni Uzbekistanu na Opolszczyźnie”  są współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego i objęte zostały patronatem honorowym Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie. 

Wydarzenia na FB:https://fb.me/e/1prdc0FNDhttps://www.facebook.com/events/571239650606273/?ref=newsfeedhttps://fb.me/e/1TAa6RGX5