Praktyki archeologów

Od dziewięciu lat zjeżdżają do Konina młodzi miłośnicy archeologii z za naszej wschodniej granicy. Są nimi studenci i ich nauczyciele, badacze dawnych dziejów naszej ziemi. Ekspedycja gromadzi stałych bywalców konińskiego obozu, ale są też i nowicjusze. W tym roku przedsięwzięcie to nazwano „Obóz archeologiczny Przewłoka 2015” i odbywało się w dniach od 2 do 22 sierpnia w Gminie Ślesin w Powiecie Konińskim. Przewłoka to nazwa średniowiecznej osady – gródka stożkowego, położonego na północnym brzegu Jeziora Ślesińskiego. Obecnie miejsce to wygląda zupełnie inaczej jakim było to w tamtych czasach. Jeszcze do XIX stulecia, człowiek po przez swoją działalność nie zniekształcił tamtejszego krajobrazu. Istnieją wzmianki pisane o tym miejscu, jak również przekazy ustne. Znajdowano pozostałości ceramiki. Budowa Kanału Warta-Gopło obcięła część wzgórza. A w latach siedemdziesiątych XX wieku, pazerność ludzi dążących do luksusu- dacze nad samym brzegiem jeziora i brak opieki konserwatora zabytków, doprowadziły do nieodpowiedzialnego zacierania śladów pozostawionych przez ludzi tam dawniej zamieszkujących. Stąd miejsce to wydało się atrakcyjne aby zaproponować je na prace ekspedycji archeologicznej.

Kierownik ekspedycji Pan Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie wybierając to stanowisko nie był do końca przekonany, że może być ono interesujące dla młodych adeptów archeologii. Stało się jednak inaczej. Mimo ponad 30 stopniowych upałów w których przyszło pracować wszyscy nie szczędzili wysiłku aby wydrzeć ziemi ukryte tajemnice. Wiedzę o tamtych przodkach słowiańskich. Co jedli, jakie były ich naczynia, jakimi posługiwali się narzędziami, jakie były ich domostwa, jak ich bronili i w końcu ile razy spalono ich siedzibę i kiedy zakończyło się tam ich zamieszkiwanie. Cała ta wiedza przyda się młodym badaczom, tym bardziej, że zdobyta własnymi rękoma. Obóz to nie tylko praca. To przede wszystkim osobiste kontakty, rozmowy zabawa i odpoczynek.

Organizatorzy :Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Muzeum Okręgowe w Koninie, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin oraz Starosta Koniński zadbali o to aby młodzi wolontariusze zwiedzili trochę Polski. A oto zapiski jakie pozostawili uczestnicy obozu. Więcej można obejrzeć na stronach www.tvwielkopolska.pl, www.kalejdoskopwielkopolskiwschodniej.pl