11 lipca to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. (22 lipca 2016 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.)
Wołyń na Ukrainie jak Katyń w Rosji to symbole martyrologii doświadczonej przez Polaków w czasie II Wojny Światowej. Przy takich okazjach stawiamy sobie zawsze pytanie: dlaczego doszło do takich, trudnych do wyobrażenia okrucieństw, które zgotowali sobie sąsiedzi. Pomni tamtych czasów czcijmy pamięć o ofiarach, tylko nie siejmy wobec siebie nienawiści. Niech ta część wspólnej historii nie niszczy obecnych sąsiedzkich relacji, niech nie zaraża złem naszej młodzieży.
W tym dniu w wielu miejscach w Polsce odbyły się stosowne uroczystości. W Koninie Prezydent Konina i Proboszcz Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe zorganizowali składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową. Kwiaty złożyły i zapaliły znicze przybyłe delegacje: parlamentarzystów, władz miasta i społecznicy.
Więcej: https://www.lm.pl/aktualnosci/pamiec-i-przebaczenie-uroczystosci-w-81-rocznice-zbrodni-wolynskiej